Beschrijving
Full-Range speaker-system for disco or live music with 15″ woofer and 1000 W power
- Rugged full-range speaker-system in a stable wooden housing
- 38 cm woofer (15″) with special, higly temperature resistant vibrating coil
- Tweeter with coil-driver for powerful treble
- Mid-range membrane loudspeaker for a smooth sound when reproducing speech or singing
- With passive 3-way crossover
- Powerful bass via voluminous housing and bass-reflex tube
- Very high durability
- Scratch-resistant, black felt-covering
- With stable protective steel corners
- Black metal grille
- 2 Rugged carrying handles
- Application possibility: Standing; on stand
- For application areas such as: Stage; band/rehearsal room; product presentations and lectures
- For further information about this product, please refer to the Data Sheet under “Downloads”
Scope of delivery
- 1 x compact cabinet speaker
- 4 x screw
- 4 x foot
- 1 x user manual
| Power: | Program: 1000W Rated: 500W RMS |
| Frequency range: | 30 – 18000 Hz |
| Sensitivity: | 97 dB (1W/1m) |
| Impedance: | 8 ohms |
| Attachment system: | Flange: Ø 35mm |
| Connections: | Input: speaker via 2 x speaker built-in socket (F) |
| Speaker: | 1 x woofer 15″ Basket material: steel Conematerial: cardboard/paper 1 x midrange speaker 8″ 1 x tweeter |
| Type of speaker: | Compact cabinet speaker |
| Type of construction: | Vented |
| Carrying handle: | 2 pc/pcs |
| Material: | , 15 mm |
| Color: | Black |
| Dimensions: | Width: 49 cm Depth: 37 cm Height: 75.5 cm |
| Weight: | 21.40 kg |
Aanvullende informatie
| Afmetingen | 0,7800 × 0,5000 × 0,3800 cm |
|---|---|
| Levertijd | 1 dag |















