Beschrijving
The decorative rock made of fiberglass-reinforced plastic is particularly light compared to real stones and is used wherever real rocks are too heavy: for example, in scenery construction and in room or shop window designs. Its hollow interior also makes it ideal as a cover for sockets, transformers or for pond pumps and filters outdoors.During production, special emphasis was placed on a natural color gradient of the imitation stone. Slight deviations in dimensions, structure and color are possible, as with real boulders.
For scenery construction or interior design
- The article is delivered ready to stand
- Suitable for outdoor use
- Each piece is unique; handmade
- For further information about this product, please refer to the Data Sheet under “Downloads”
Scope of delivery
- 1 x decorative element
| Standing/fixation: | Without |
| Material: | Fiber glass |
| Color: | Grey |
| Decor style: | Woods and meadows; modern living; desert landscape |
| Dimensions: | Width: 75 cm Depth: 43 cm Height: 31 cm |
| Weight: | 2.45 kg |
Aanvullende informatie
| Afmetingen | 0,5000 × 0,8000 × 0,4000 cm |
|---|---|
| Levertijd | 1 dag |















