Beschrijving
Flexible LED strip with dim-to-warm feature and a CRI >90
- Flexible LED strip for decorative lighting
- Dimming behavior comparable with incandescent and halogen lamps (dim-to-warm)
- Changes the light color from 3000 K (warm white) to 1800 K (extra warm white) when dimming
- Creates particularly cosy atmospheres
- High-grade components and a solid construction guarantee a long service life and excellent color rendering
- Can be cut into segments of variable size
- Self-adhesive rear side
- Supplied on a plastic reel
- 400 LEDs SMD 2835 warm white (WW)
- 400 LEDs SMD 2835 neutral white (NW)
- Control via Dimmer
- Variable color temperature 1800 K – 3000 K
- Very high color rendering index (CRI)
- For application areas such as: Trade fair and shop fitting; clubs/dancing school; installation; restaurants, bars and hotels
- Silent operation
Scope of delivery
| Power supply: | 24V |
| Power consumption: | 72 W |
| IP classification: | IP20 |
| Protection class: | Protection class III |
| Power connection: | Fixed supply cord with open wires |
| Lamp type: | LED lamp |
| LED type: | 400 x SMD 2835 warm white (WW) 400 x SMD 2835 neutral white (NW) |
| Control: | Dimmer |
| Standing/fixation: | Self adhesive |
| Color temperature: | 1800K – 3000K adjustable |
| Color rendering index (CRI): | 96 Ra |
| Lamps/meter: | 160 pc/pcs |
| Power/meter: | 14.4 W |
| Lamps/tube: | 800 pc/pcs |
| Lamp distance: | 3.5 mm |
| Cutting mark: | 100 cm |
| Luminous flux (Lumen) per meter: | 1685 lm/m |
| Dimensions: | Length: 5000 cm Width: 1 cm Height: 0.14 cm |
| Weight: | 0.14 kg |
| Noise classification: | Class 0 (no noise at all) |
| Energy efficiency class (A – G): | F |
Aanvullende informatie
| Afmetingen | 0,0150 × 0,2300 × 0,2000 cm |
|---|---|
| Levertijd | 1 dag |













