Beschrijving
Spotlight with flower- and stroboscope effect, incl. IR remote control
- 2 strips with white LEDs provide fast, dynamic strobe sffects
- 70 LEDs 5 mm R/G/B
- 12 LEDs SMD 5050 cold white (CW)
- Flower effect; strobe effect
- 4 integrated show programs
- Direct color selection for 8 preset colors
- The device is cooled by passive convection cooling
- Control via stand-alone; IR remote control; DMX; sound to light via microphone; master/slave function; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional)
- Fixtures available for Light Captain
- With a beam angle of 37°
- Good color rendering index (CRI)
- With mounting bracket
- 4 digit 7-segment LED display
- For application areas such as: Party room; decoration
- Application possibility: On stand
Scope of delivery
- 1 x device
- 1 x power cord
- 1 x remote control
- 1 x user manual
| Power supply: | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power consumption: | 10 W |
| IP classification: | IP20 |
| Power connection: | Mains input via IEC connector (M) mounting version power supply cord with safety plug included |
| Fuse: | T 0.5 A fuse replaceable |
| Lamp type: | LED lamp |
| LED type: | 70 x 5 mm R/G/B 12 x SMD 5050 cold white (CW) |
| DMX channels: | 7 |
| DMX input: | 3-pin XLR (M) mounting version |
| DMX output: | 3-pin XLR (F) mounting version |
| Cooling: | Passive convection cooling |
| Control: | Stand-alone; IR remote control; DMX; sound to light via microphone; master/slave function; QuickDMX via USB (optional); W-DMX by wireless solution via USB (optional); CRMX by LumenRadio via USB (optional) |
| Fixtures available for: | Light Captain |
| Beam angle: | 37° |
| Beam angle (1/2 peak): | 37° |
| Color rendering index (CRI): | 80 Ra |
| Housing color: | Black |
| Attachment system: | Mounting bracket |
| Display type: | 4 digit 7-segment LED display |
| Dimensions: | Length: 19.4 cm Width: 20.2 cm Height: 12.3 cm |
| Weight: | 1.30 kg |
| Mounting bracket | |
| Diameter mounting holes: | 1 x Ø11mm |
| Material: | Metal, 2 mm |
| Power cord | |
| Cable construction: | 3 x 0.75 mm² H05VV-F |
| Cable length: | Approx. 1.2 m |
| Remote control | |
| Battery: | 1 x button cell 3.0 V CR2025 lithium manganese built-in |
| Legal specifications | |
| Special product: | Not designed for household room illumination |
| Intended use: | Show effect lighting |
Aanvullende informatie
| Afmetingen | 0,1300 × 0,2300 × 0,2200 cm |
|---|---|
| Levertijd | 1 dag |
















