BLOCK AND BLOCK ALFA-100 Truss lifter 400kg 8m
Adviesprijs: 7,935.89
€6,668,80
Uitverkocht
Beschrijving
High-quality truss lift for loads up to 400 kg, made in EU
- Five-part telescopic ground support
- Safety bolts to lock the different sections at different heights
- Locking bolts in the base area to lock the booms
- Booms with adjustable spindle and steel plate with non-slip rubber base
- Corrosion protection through epoxy coating
- Water level to ensure a vertical position
- Earthing connection
- Transport rolls to move the lift when retracted
- AL-KO 1201 PLUS winch: maximum load 1350 kg with automatic holding brake
- Galvanized steel ropes 7×19+1, manufactured in compliance with the standard 13414-1:2004, tensile strength 1770N/mm2
- Material: Carbon steel S-275-J0H, manufactured in compliance with the standards EN10219 and EN10305.5
- Adjustable height
Scope of delivery
| Maximum carrying capacity: | 400 kg |
| Minimum load: | 40 kg |
| Height: | Maximum: 800 cm above 5 sections Minimum: 201 cm |
| Steel rope: | Ø 7 mm |
| Type (general stands): | Truss lifter |
| Weight: | 268.00 kg |
Aanvullende informatie
| Afmetingen | 0,0000 × 0,0000 × 0,0000 cm |
|---|---|
| Levertijd | 1 dag |














